סקצ'אפ - בחזרה למקורות

סקצ'אפ – בחזרה למקורות

האם גם אתה סקצאפיסט הנמצא בשלביו דרכו הראשונים? האם גם אתה חולם ליצור מודלי תלת- מימד מדהימים בתוכנה? אז לפני שאתה מרפרף על תפריט העזרה של סקצא'פ, או מבלה שעות צפייה ארוכות של הדרכות ווידאו, קרא את הכתבה הבאה. כנראה שכמה מהטיפים הבאים יעזרו לך להגיע לתוצאות מידול מדהימות בתוך זמן קצר!

זמן קריאה: 3 דקות
מאת: תמר אלדר

סקצ'אפ ידועה בתור תוכנה מאד אינטואיטיבית וקלה לתפעול. כל כך קלה , למעשה, שהרבה אנשים (חייבת להתוודות שגם אני נמנית בין קבוצת אנשים זו)  בוחרים  'לקפוץ ישר למים' ולהתנסות בתוכנה מבלי לקרוא כל סוג של קובץ הוראות תפעול או להעזר בהדרכות ווידאו. אנחנו פשוט בוחרים בכלי על ידי התבוננות בסמל וניחוש למה שהוא באמת עושה.

עצם העובדה שאנו מסוגלים פשוט 'לצלול' אל תוך התוכנה, ללא ידע מקדים, ומהר מאד להצליח ליצור מודל תלת מיימדי –פשוט וגושני ככל שיהיה- זה הישג מדהים ולא מובן מאליו עבור יוצרי התוכנה. עם זאת, הופתעתי לגלות כי הרבה מאד אנשים מתחילים עם סקצא'פ, כמובן, ללא כל עזר וידע מקדים, ואפעם לא 'עולים לשלב הבא' על מנת ללמוד טריקים, להשתפר  ולהתמחות בתוכנה. הם הופכים במהירות למתוסכלים כאשר דברים אינם פועלים כפי שציפו, לומדים הרגלים רעים או סתם מבזבזים זמן רב לעשות דברים שהם בעצם ממש פשוטים ברגע שאתה יודע כמה עצות.

בפוסט הבא, אעבור על חלק מרשימת הטיפים שכל סקצאפיסט צריך לדעת ולהשתמש לפי דעתי. עברו על הטיפים הבאים והימנעו מהרבה תסכול וייסורים.:)

 

מכירים את תפריט ההקשר?Contex Menu 

עמדו על פאה והקליקו על מקש ימיני בעכבר- יפתח לכם רשימת אופציות אותן תוכלו ליישם על הפאה עלייה אתם עומדים

אחת הפקודות היעילות ברשימה, היא פקודת 'כיווניות הפאות'-orient faces-. עמידה על אחת מפאות המודל, קליק על מקש ימיני בעכבר, לחיצה על פקודת אוריינט פייסס וכיווניות כל פאות המודל תהיה זהה כיווניות הפאה עלייה את עומדים.

 

כלי התזוזה- The move tool

נכון-שמו של הכלי הוא THE MOVE TOOL, או בעברית-כלי התזוזה. אך לכלי זה תכונות נוספות(וסופר מגניבות) מלבד הזזת אובייקטים במרחב! אחת מהתכונות היא יכולת שינוי גודל פאות של אובייקט תלת-מימדי. עמדו על אחת מצלעות האובייקט, בחרו בכלי התזוזה, והזיזו את הצלע.  הצורה תשתנה בהתאם.

אפרופו כלי התזוזה..

תכונה נוספת וסופר שווה של כלי התזוזה, היא יכולת שכפול העותקים של האובייקט אותו אתם בוחרים.ישנן שתי דרכים לשכפול העותקים- על-פי קביעת נקודת הסוף או על-פי קביעת המרחק בין האובייקטים המשוכפלים.

על-פי קביעת נקודת הסוף: עמדו על האובייקט אותו אתם רוצים לשכפל, בחרו בלי התזוזה ולחצו על Ctrl. בשלב זה תבחינו בסימן פלוס קטן ליד הפקודה.

קבעו את נקודת הסוף בעזרת אובייקט משוכפל, לחצו על מקש החילוק במקלדת (/) והקלידו את מספר עותקי האובייקט שתרצו שיופיעו בין האובייקט הראשון שקבעתם לבין האחרון.

על-פי קביעת המרחק בין האובייקטים: עמדו על האובייקט אותו אתם רוצים לשכפל, בחרו בלי התזוזה ולחצו על Ctrl. בשלב זה תבחינו בסימן פלוס קטן ליד הפקודה. קבעו את המרחק בין האובייקטים המשוכפלים בעזרת אובייקט משוכפל, לחצו על מקש ההכפלה במקלדת (*) והקלידו את מספר עותקים האובייקט שתרצו. האובייקטים יופיעו במרחק זהה לזה שקבעתם.

אפרופו עותקים..אפשר גם בסיבוב! ROTATE TOOL

גם לכלי הסיבוב ישנה את תכונת השכפול- רק הפעם בסיבוב! עמדו על האובייקט אותו תרצו לשכפל, בחרו את כלי הסיבוב ולחצו על Ctrl. קליק על נקודת האמצע, שעל היקפה תרצו שהשכפול יתבצע, קליק נוסף בבסיס האובייקט, ממנו אתם רוצים שיצא השכפול וקליק אחרון לקביעת מיקום האובייקט המשכופל. בשלב זה, בדומה לשכפול בכלי התזוזה, לחצו על מקש ההכפלה במקלדת (*) והקלידו את מספר עותקים האובייקט שתרצו. האובייקטים יופיעו במרחק זהה לזה שקבעתם.

(*בדומה לשכפול בכלי התזוזה, ניתן לעבוד על-פי שיטת  קביעת נקודת הסוף)

PUSHE\PIULL שהוא לא מישורי? זה אפשרי!

כמה פעמים יצא לכם למדל אובייקט שלא כל פאותיו אנכיות או ורטיקליות בתשעים מעלות? אם התשובה היא יותר מאחת, כנראה שנתקלתם בבעיה הבאה:

פקודת ה-PUSHE\PULL פשוט לא עובדת טוב על פאות שאינן אנכיות או ורטיקליות! אל דאגה, לכל בעיה ישנו פתרון-והפעם, פתרון הולם מאד.

עמדו על הפאה האלכסונית, ביחרו בפקודת ה-PUSHE\PULL ולחצו על Alt. עכשיו תוכלו להבליט\ להוריד את אותה פאה אלכסונית בצורה טובה!

 

אהבתם את הטיפים בכתבה? אתם מוזמנים להמשיך לעקוב אחרינו ומידי שבוע נחלוק איתכם חמישה טיפים\ פלאגינים הכרחיים שלא תאמינו שלא הכרתם לפני.

לכתבות נוספות ומידע נוסף על תוכנות התלת מימד אתם מוזמנים להכנס לבלוג של ISRAEL3D.
אם אתם רוצים להישאר בקשר, הירשמו לניוזלטר של ISRAEL3D וקבלו את הידע ישירות לתיבת המייל! לעולם לא נשלח לכם ספאם!

הגב\י עם פייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Leave the field below empty!