למה חשוב לדעת באיזו תוכנה להשתמש?

אחת הפעולות החשובות בכל עסק היא להתאים את התוכנה לתוצר הסופי. רובנו מבצעים הדמיות בתהליך הקריאייטיבי שלנו ובמקטע זה ננסה לעמוד על ההבדלים בין מנועי ההדמיה השולטים ולענות על השאלה הפופולרית: מהי תוכנת ההדמיה הטובה ביותר כיום בשוק בישראל?

זמן קריאה: 4 דקות | עדכון אחרון: 2023

נתחיל עם סקירה מהירה של תוכנות התלת

לפני שנתחיל להשוות קודם כל נשאל את עצמנו באיזו תוכנת תלת מימד אנחנו מייצרים את המודלים התלת ממדיים שלנו, אלו שעומדים לעבור למנוע הדמיה כזה או אחר וכמובן לאיזו מטרה אנחנו בכלל צריכים את השדרוג למודל שלנו. נתחיל בלמנות כמה פלטפורמות תלת מימד שאפשר להחשיב אותן כנפוצות ביותר בשוק המקומי שלנו:

סקצ'אפ – חלקנו הגדול עובדים עם סקצ'אפ פרו המאופיין בגדול בקהל מאוד גדול של אדריכלים ומעצבים לפרויקטים אורבניים עד עיצוב פנים ומוצר.

רוויט – ללא ספק אחת התוכנות שהקלו על עולם הבניה וההנדסה, מאפשר לנו לבצע מודלים לייצור תוכניות בנייה בקלות יחסית, גם לרוויט יש תוספי הדמיה שנדון בהם בהמשך.

ריינו – פלטפורמה מעולה לתלת מימד שכוללת לא רק כלי מידול מאוד מתקדמים אלא גם כלים ספיישל לאדריכלים כגון גראס הופר שיודע לתכנן חזיתות פרמטריות ובכלל- תכנון פרמטרי בתהליך בלתי הרסני.

3ds Max / Maya – מקס ומאיה הן פלטפורמות תלת המימד של אוטודסק ומשמשות את מקצועני ההדמיה לסטילס ולאנימציה ברמת הקצה. מדובר על הסטודיואים הגדולים ואמני ההדמיה הרמה הגבוהה ביותר.

בלנדר – פלטפורמה חינמית שמאפשרת לכל אחד להוריד ולעבוד בתלת מימד. בלנדר אחלה תוכנה, אבל בקוד פתוח אין את היתרונות הבולטים של תוכנה מסחרית עם מודל רווחי.

אילו תוכנות הדמיה שולטות בשוק?

אנחנו הולכים לסקור את חמשת מנועי ההדמיה הקיימים עם שוק חי ופועל כדי לעמוד על ההבדלים, היתרונות, החסרונות, הפיצ'רים הבולטים והתובנות. בגדול:

ויריי – השולט בשוק, ויריי הוא מנוע ותיק מאוד שהחל את דרכו ב-1997 ועד היום שינה את פני התעשיה. עם קוד ליבה שנכתב על מקס V-Ray for 3ds Max מוצר הדגל, הקוד התפתח ונכתב על פלטפורמות נוספות כמו ויריי לסקצ'אפ, ויריי לריינו, ויריי לרוויט, ויריי ל-XXXX וכמעט לכל פלטפורמה אפשרית.

אנסקייפ – תוכנה שפותחה בגרמניה צעירה למדי שמציגה חלון חדש שיודע לקבל הדמיה מכמה פלטפורמות בולטות ולהעניק בכמה קליקים בודדים חיים בכל סצנה. מיועד בעיקר לאדריכלים ולהדמיות סטילס ונחשב מאוד צעיר ועדיין בצעדי למידה. לאחרונה חברת Chaos יצרנית ויריי רכשה את אנסקייפ ומפתחת את שני המנועים ומאפשרת העברת תוכן ממנוע אחד לשני.

טווינמושן – תוכנת הדמיה שמכילה את מנוע הרנדר המהפכני Unreal Engine שמהווה חוד חנית טכנולוגי ומאפשר כיום לכל אמני ההדמיה מכל תחומי הקריאייטיב יכולות על. טווינמושן מאפשרת לכל בעלי המקצוע בקשת מקצועות העיצוב, אדריכלות, הנדסה ומוצר גישה קלילה להדמיית סטילס, סרטוני הדמיה, פנורמות, ענן ועוד.

לומיון – לומיון היא תוכנה שמכילה מנוע רנדר פנימי (שדומה מאוד לטווינמושן) שפותחה בהולנד ומאפשרת לקהל בלתי מקצועי לבצע הדמיה עם מאגר גדול של מודלים מוכנים לרנדר, דומה מאוד לטווינמושן מהבחינה הזו אבל מתומחרת מאוד גבוה יחסית לפתרונות האחרים.

קורונה רנדר – מנוע הרנדר קורונה, פותח במקור למקס וסינמה 4D הוא מנוע שדומה מאוד לויריי ומיועד לקהל המקצועני ומהווה פתרון טוב להדמיות סטילס וסרטונים לסצנות אדריכליות בפחות קליקים ופחות טכניקה מויריי. לאחרונה חברת Chaos יצרנית ויריי רכשה את קורונה רנדר ומפתחת את שני המנועים ומאפשרת העברת תוכן ממנוע אחד לשני.

סייקלס  \ איבי – מנועי הרנדר של בלנדר (בלבד), מגיעים לרמה מאוד גבוהה אבל דורשים ידע טכני וכושר חקירה ולימוד עצמי שלא מהעולם הזה. אנשי בלנדר, אתם מיוחדים!

ארנולד – מנוע רנדר איכותי שמגיע עם כל התקנה של Maya ומועדף מאחר והוא מספק את הסחורה לאנימטורים שעובדים בעיקר על מאיה מבית אוטודסק.

מה הקריטריונים?

כדי שההשוואה תהיה אפקטיבית ותענה לצורך של כולם, נקבע כמה פרמטרים להשוואה שנוכל להציב כל פתרון הדמיה צד לצד כדי לבחון, להשוות ולנתח את התובנות שלנו מכל מנוע הדמיה על יתרונותיו וחסרונותיו.

הקריטריונים להשוואה יהיו: קהל יעד עיקרי, מורכבות השימוש, זמן למידה, מאגר מודלים, מאגר חומרים \ טקסטורות, מחיר, סוג רישיון.

מומלץ לצפות בדפדפן לרוחב

קהל יעד עיקרי

כל אנשי התעשייה והקריאייטיב: אדריכלים ומעצבים שעובדים על תוכנות תלת + ויריי שלהן, אנימטורים בקולנוע ומושן, מעצבים בתעשיית הרכב, המוצר ועוד.

קהל יעד עיקרי

אדריכלים, מעצבי פנים, בעיקר לפרויקטים אדריכליים להדמיות סטילס ואנימציות פשוטות

קהל יעד עיקרי

קהל יעד מקצועי מאוד, אמנות הדמיה ברמה הגבוהה ביותר בעיקר לאדריכלות אך גם לייעודים אחרים.

קהל יעד עיקרי

אדריכלים, מעצבים, מעצבי מוצר ובעיקר לפרויקטים אדריכליים מורכבים, להדמיות סטילס, סרטוני הדמיה והפקות אדריכליות מורכבות.

קהל יעד עיקרי

אדריכלים, מעצבים, מעצבי מוצר ובעיקר לפרויקטים אדריכליים מורכבים, להדמיות סטילס, סרטוני הדמיה והפקות אדריכליות מורכבות.

תמיכה

SketchUp
Revit
Rhino
3ds Max
Cinema 4D
Maya
Modo
Nuke
Unreal Engine
formZ
Blender

תמיכה

3ds Max
Cinema 4D

תמיכה

SketchUp
Revit
Rhino
Archicad
Vectorworks

תמיכה

SketchUp
Revit
Rhino
Archicad
BricsCAD
Vectorworks
3ds Max
Cinema 4D
formZ
Navisworks
RIKCAD
SOLIDWORKS
CityEngine
BIM360
Unreal Engine

תמיכה

SketchUp
Revit
Rhino
Archicad
BricsCAD
Vectorworks
Allplan
FormIt
AutoCAD

מורכבות שימוש

9/10
מורכב מאוד

מורכבות שימוש

7/10
מורכב

מורכבות שימוש

4/10
קל מאוד

מורכבות שימוש

3/10
אולטרא קל

מורכבות שימוש

3/10
אולטרא קל

מאגר מודלים

3,000+

מאגר מודלים

3,000+

מאגר מודלים

3,000+

מאגר מודלים

700,000+

מאגר מודלים

7,000+

ענן

Chaos Cloud
לביצוע חישובי הדמיות מורכבות

ענן

ענן

ענן

Twinmotion Cloud
לשיתוף אחרים בסצנות מורכבות

ענן

סוג רישיון

🟡 תקופתי

סוג רישיון

🟡 תקופתי

סוג רישיון

🟡 תקופתי

סוג רישיון

🟢 קבוע

סוג רישיון

🟡 תקופתי

מחיר שנתי

כ-1,800-2,600 ₪

מחיר שנתי

כ-1,000 ₪

מחיר שנתי

כ-2,000-3,000 ₪

מחיר קבוע

כ- 1,490 ₪

מחיר שנתי

כ- 6,500 ₪ לשנה

סיכום

ויריי נחשב למנוע הדמיה מאוד מורכב עם שלל פרמטרים אך מנגד יודע לתגמל בתוצאה איכותית מאוד. מגרסה 5 מגיע עם Chaos Cosmos – מאגר מודלים איכותיים ומוכנים לרנדר. ויריי מנוע מורכב שדורש כמעט תמיד קורס או ספרות מקצועית כדי למצות את היכולות של המנוע. קיים שירות בתשלום לרנדר בענן שמייתר אחזקת מחשב חזק.

סיכום

קורונה-רנדר נחשב למנוע הדמיה מאוד מורכב עם שלל פרמטרים אך מנגד יודע לתגמל בתוצאה איכותית מאוד בפחות קליקים מויריי.
קורונה-רנדר מאז שנרכש על ידי Chaos מגיע עם Chaos Cosmos – מאגר של כ-3,000 מודלים איכותיים ומוכנים לרנדר.
קורונה-רנדר מנוע מורכב שדורש כמעט תמיד קורס או ספרות מקצועית כדי למצות את היכולות של המנוע, אך כמה סרטוני יוטיוב יכולים למצות את תהליך הלימוד.

סיכום

אנסקייפ אחד הקלים, המנוע יודע לקרוא חומרים ולהציג הדמיה מהירה out of the box רמת הריאליזם לא נחשבת לגבוהה מדי.
אנסקייפ מאז שנרכש על ידי Chaos מגיע עם Chaos Cosmos – מאגר של כ-3,000 מודלים איכותיים ומוכנים לרנדר.
אנסקייפ קלה מאוד לשימוש וללמידה, התוכנה מנסה להיות מאוד פשוטה מבחינת הממשק ולכן לא דורשת תהליך לימודי ארוך במיוחד.

סיכום

טווינמושן תוכנה סופר קלה לשימוש, אייקונים ותפריטים שלא משאירים מקום לספק בשטף אינטואיטיבי מאוד.
מגיע עם מאגר אדיר של כ-700,000 מודלים מבית Sketchfab ועוד מודלים מוכנים לרנדר מתוך התוכנה, חלקם הגדול מוכנים לאנימציה (אנשים הולכים \ מכוניות נוסעות). כולל מאגר של מאות טקסטורות ברמה סופר גבוהה (עד 8K) מבית Quixel Mega Scans אשר נרכשו על ידי Epic ומאופשרים לטעינה ופריסה ישירות מתוך הממשק הקל של טווינמושן.
קיים מודול ענן שמאפשר להעלות פרויקטים שלמים לענן של Epic Twinmotion ומייתרים את הצורך במחשב קצה חזק.

סיכום

לומיון דומה לטווינמושן – תוכנה סופר קלה לשימוש, אייקונים ותפריטים שלא משאירים מקום לספק בשטף אינטואיטיבי מאוד.
לומיון מציע ברישיון פרו מאגר של כ-7,000 מודלים וכ-1,400 טקסטורות. רישיון פרו מוצע בתוספת תשלום משמעותית ואין לתוכנה רישיון קבוע.

🟡עלות שנתית \ תלת שנתית עם הנחה ולמוצר אין רישיון קבוע.

🟡עלות שנתית, למוצר אין רישיון קבוע.

🟡רישיון שנתי בלבד – יש הבדלים במחיר בין רישיון נעול לעמדה או רישיון צף.

🟢תשלום חד פעמי, רישיון קבוע ועדכונים למשך שנה

🟡עלות שנתית, למוצר אין רישיון קבוע.

שורה תחתונה, מי תוכנת ההדמיה הכי טובה?

בעיקר בזכות המחיר: טווינמושן! בעיני ובראי ההשוואה שעשינו עכשיו תוכנת ההדמיה שמעניקה את הסט הכלים והיכולות הגבוה ביותר היא טווינמושן, שמאפשרת לכל אדם גישה מהירה וסופר אינטואיטיבית לתהליך יצירת סצנה להדמיה לסטילס באיכות גבוהה וסרטוני אנימציה עשירים. טווינמושן מציגה שלל פלאגינים חינמיים לייבוא מודלים כמעט מכל תוכנה קיימת, מאפשרת לבצע הדמיות סטילס במהירות מטורפת וברזולוציות אדירות של עד 64K (שזה המון). טווינמושן כוללת ספריית מודלים אינסופית של מעל 700,000 מודלים של התוכנה עצמה ועוד המון מבית Sketchfab, עוד מאות טקסטורות באיכות גבוהה מבית Quixel Megascans (חברה ש-Epic רכשה והפכה לזמינה לכולם), כולל ביצוע סרטוני הדמיה ותנועת מצלמה, תנועת אובייקטים (אנשים, רוכבים, כלי רכב ואפילו מטוסים), הדמיות פנורמה, ענן וכו'. המחיר של טווינמושן נגיש וזאת בזכות Epic Games החברה הנדיבה ביותר בשוק הקריאייטיב וההדמיות.

ההמלצה שלנו לריאליזם צילומי באיכות גבוהה – ויריי, שמאפשרת היום לעבוד מכל תוכנה שרוצים עם מנוי אחד במסלול V-Ray Solo או V-Ray Premium וביחד עם האקו-סיסטם של Chaos אפשר לעשות הרבה, אם כי המנוע נחשב למעולה לריאליזם, לא רבים רואים זאת כיתרון ומעדיפים הדמיות שאינן שואפות לריאליזם צילומי מאחר וזה קשה להשגה עם מנוע מאוד מורכב כמו ויריי אך ככזה שמתגמל מאוד מבחינת תוצאה סופית. ויריי עדיין מקשה על משתמשים לבצע הדמיות סרטונים ואנימציה ודורש כוח מחשוב גדול מאוד, שכמובן רואי בראי התוצאה הסופית אך עדיין צרכן אדיר של משאבים.

אנסקייפ תהיה פתרון מעולה לאדריכלים ומעצבי פנים שאינם רוצים להתמסר לתהליך ההדמיה וצריכים פתרון זריז. כיום ויריי ואנסקייפ מתחילות להיות יותר ויותר דומות אחת לשנייה ומשלימות תמונה מקצועית כמו למשל עם קוסמוס, גלריית המודלים של כאוס שמאפשרת שימוש גם בויריי וגם באנסקייפ. נכון לכתיבת שורות אלו אנסקייפ עדיין לא מאפשרת אנימציה אך מציגה תוצאה לא רעה בזמן אמת.

לומיון היא תוכנת הדמיה מעולה אבל כזו שמציגה רף כניסה גבוה מאוד לרישיון שנתי עבור השכרה תקופתית. המחיר שלה לגרסת הפרו שמכילה את גלריית המודלים שקשה להסתדר בלעדיה עדיין גבוה יחסית ומהווה מכשול כלכלי לכל אמן הדמיה או סטודיו צעיר לאדריכלות. מה גם ששדרוג גרסה ושמירה על תוכנה עדכנית עם חידוש מנוי גם מהווה הוצאה לא קטנה תמורת יכולת לביצוע הדמיה שקיימת בכל תוכנה אחרת ברישיון חוקי עם חלקיק מהמחיר של לומיון.

קורונה רנדר וסייקלס\איבי הם כולם מנועי רנדר מאוד סקטוריאליים שבסופו של דבר מכוונים לקהל המקצועי ביותר שפחות מכוון את עצמו לבעלי מקצוע שלא עוסקים בהדמיות בלבד.

חנות התוכנה

בקרו בחנות התוכנה של תלת מימד ישראל ורכשו רישיון תוכנה חוקי

ISRAEL3D SOFTWARE

משווקת ונציגה רשמית בישראל של מגוון תוכנת
לתעשיית הקריאייטיב, ההדמיה והאנימציה.

כל שמות המוצרים, הלוגו והמותגים הם רכושם של בעליהם. כל שמות החברה, המוצרים והשירותים המשמשים באתר זה מיועדים למטרות זיהוי בלבד; השימוש בשמות, לוגואים ומותגים אלה אינו מעיד על אישור; כל סימני המסחר האחרים המובאים כאן הם רכושם של בעליהם החוקיים; קישורים ומחירים עלולים להשתנות מעת לעת, יש להתעדכן בדף המוצר לקביעת מחיר עדכני;

נגישות